- 26/10/2024
Wycieczka dydaktyczna do Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach
W dniu 25 października 2024 roku uczniowie klas ogrodniczych szkoły branżowej oraz technikum ogrodniczego udali się do Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Wyjazd miał na celu zapoznanie młodzieży z funkcjonowaniem placówki badawczej jaką jest Instytut Ogrodnictwa.
Pierwszym punktem wycieczki, do którego udała się młodzież był zabytkowy Pałac Prymasowski. Pod okiem przewodnika uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią zespołu pałacowo – parkowego wybudowanego na początku XVII wieku.
Później uczniowie mieli możliwość obejrzeć oraz zapoznać się z nowoczesnymi sposobami przechowywania owoców oraz warzyw. W Zakładzie Przechowalnictwa i Przetwórstwa Owoców i Warzyw uwagę młodzieży przykuły sposoby wyznaczania właściwego terminu zbioru owoców – co jest bardzo istotną kwestią w długotrwałym przechowywaniu owoców.
Kolejnym punktem, do którego udali się uczniowie było Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych. Jest to nowocześnie zaprojektowany obiekt, który pełni funkcje badawczo-rozwojowe ukierunkowane na prowadzenie badań i kreowanie innowacji w projektowaniu produktów żywnościowych na bazie owoców i warzyw z wykorzystaniem aktualnych i perspektywicznych technologii gwarantujących wysoką jakość i bezpieczeństwo.
Następnie młodzież odwiedziła Regionalne Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej. Głównym celem projektu jest ochrona bioróżnorodności ogrodniczej poprzez zachowanie nasion szerokiego spektrum genotypów – amatorskich i regionalnych odmian warzyw, podkładek generatywnych roślin sadowniczych, rodzimych krzewów i bylin ozdobnych, roślin miododajnych, gatunków dzikich pokrewnych roślin ogrodniczych oraz roślin towarzyszących uprawom. Placówka zarządza kolekcjami zasobów genowych roślin ogrodniczych obejmujących około 20 tys. genotypów roślin sadowniczych, warzywnych, ozdobnych i miododajnych.
Ostatnim punktem wycieczki dydaktycznej była wizyta w Sadzie Pomologicznym Instytutu Ogrodnictwa. Uczniowie mogli zapoznać się z kolekcją rożnych odmian uprawnych. Pan Profesor Stanisław Pluta opowiedział o historii Sadu Pomologicznego oraz o tym jak wygląda proces hodowli nowych odmian uprawnych roślin sadowniczych. Młodzież obejrzała uprawy terenowe oraz doświadczenia prowadzone w tunelach foliowych.
Opiekunowie: Elżbieta Jankowska, Justyna Filuba, Luiza Szczurkiewicz, Piotr Jurczak