TU BYŁ POCZĄTEK...
„Czas jak rzeka, jak rzeka płynie,
unosząc w przeszłość tamte dni…”
Czesław Niemen „Czas jak rzeka”
Historia szkolnictwa średniego na terenie gminy Biała Rawska rozpoczyna się w roku 1948, kiedy to powołano do życia Publiczną Średnią Szkołę Zawodową
z siedzibą w budynku Szkoły Podstawowej. W roku szkolnym 1950/1951 przekształcono ją w Zasadniczą Szkołę Handlową. Jej dyrektorem w pierwszych trzech latach była Lucyna Komorowska a w ostatnim roku – Maria Warzyńska. Szkołę tę rozwiązano w czerwcu 1952 roku.
Tymczasem społeczeństwo Białej odczuwało brak sił przeszkolonych w zakresie księgowości, ekonomiki czy administracji, dlatego od pierwszych dni budowy nowego gmachu z przeznaczeniem na szkołę podstawową, zabiegano o utworzenie w nim technikum ekonomicznego, będącego kontynuacją wcześniejszej szkoły średniej.
Budowa trwała dwa lata. Był to czas intensywnych starań pana Władysława Krzesaka – późniejszego dyrektora szkoły – i władz administracyjnych miasta
o zdobycie pozwolenia na otwarcie nowej szkoły średniej. I udało się!
Zarządzeniem Ministra Oświaty z dnia 3 listopada 1962 roku powołano do życia Technikum Ekonomiczne w Białej Rawskiej. Orzeczenie organizacyjne dla tej Szkoły podpisane przez L. Sasa – Kuratora Okręgu Szkolnego Łódzkiego – wydane zostało 5 lipca 1962 r. Jeszcze wcześniej, bo 1 czerwca 1962 r. Kuratorium Okręgu Szkolnego Łódzkiego powierzyło panu Władysławowi Krzesakowi obowiązki dyrektora Technikum Ekonomicznego w Białej Rawskiej.
Egzaminy wstępne odbyły się w dniach 25- 30 czerwca 1962 r. W ich wyniku utworzono dwie klasy: ogólnoekonomiczną i administracyjno-terenową. 17 września 1962 roku powołana do życia została jeszcze jedna klasa o specjalności administracyjno-terenowej.
3 września 1962 roku Szkoła zaczyna swoją historię trwającą nieprzerwanie już 50 lat.
Nie sposób przecenić roli ówczesnej nowej Szkoły w środowisku. Powstałe Technikum przyczyniło się do nobilitacji małego miasteczka. Szkoła była chlubą mieszkańców i władz gminy. Zaspakajała podstawowe potrzeby edukacyjne środowiska. Jej absolwenci przez lata zajmowali niemal wszystkie stanowiska administracyjne i kierownicze na terenie gminy. Szkoła była jednocześnie ośrodkiem kultury i narzucała rytm wielu działaniom środowiskowym.
DYREKTORZY SZKOŁY
Są w życiu chwile, dla których warto żyć
i są ludzie, których warto poznać
Władysław Krzesak
1962-1973
Edward Leszek Niezabitowski
1986 – 2002
Sławomir Adamczyk
2003 – 2007
Wacław Góral
1973 – 1986
Krystyna Walczak
2002 – 2003
Jolanta Popłońska
2007 – obecnie
NIEZWYKŁE KARKTKI Z KALENDARZA SZKOŁY
„Odwiedzaj swoje wspomnienia,
Uszyj dla niech płócienne pokrowce…”
Adam Zagajewski „Wspomnienia
Witajcie w murach nowej Szkoły!
03.09.1962 rok
Na frontowej ścianie budynku widniał napis: Witajcie w murach nowej Szkoły! O godzinie 9.00 w udekorowanej odświętnie sali gimnastycznej zebrała się młodzież klas pierwszych, grono pedagogiczne i zaproszeni goście, m.in. przedstawiciel władz miejskich – pan Z. Oziembło, przedstawiciel władz oświatowych – pani Kalinowska oraz licznie zgromadzeni rodzice uczniów.
Uroczystość otworzył dyrektor Szkoły Władysław Krzesak, podkreślając historyczny wymiar chwili i przemawiając serdecznie do młodzieży. Słowa zachęty do nauki
i wiary w młode pokolenie młodzież usłyszała także od przedstawicieli władz. Reprezentantka uczniów, Zofia Bazylak zapewniała, że młodzież dołoży starań, aby nie zawieść pokładanej w niej nadziei.
Uroczystość zakończył występ artystyczny młodzieży.
Nadanie Szkole im. Władysława Kowalskiego
29.05.1966 rok
Rada Pedagogiczna, która zapoczątkowała proces nadania Szkole imienia Władysława Kowalskiego odbyła się 18 stycznia 1966 r. Wówczas to przesłano do Kuratorium Okręgu Szkolnego Łódzkiego prośbę o zaakceptowanie stanowiska Rady.
Nadanie Szkole imienia Władysława Kowalskiego nastąpiło 29 maja 1966 r. Na uroczystość przybyli m.in. Julian Horodecki – sekretarz Rady Państwa, Halina Kowalska – żona Władysława Kowalskiego, Hieronim Kosek – wicekurator i przedstawiciel władz państwowych oraz około czterech tysięcy ludzi z powiatu rawsko-mazowieckiego.
Uroczystość połączona była z powiatowymi obchodami Święta Ludowego. Spotkanie rozpoczął gospodarz Szkoły Władysław Krzesak, po czym głos oddał zaproszonym gościom. Głównym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej i odczytanie aktu nadania Szkole imienia Władysława Kowalskiego. Tablicę odsłaniała Halina Kowalska.
Niestety, deszczowa pogoda nie pozwoliła pokazać się młodzieży w pełnej krasie. Dwieście dziewcząt ubranych w stroje gimnastyczne z żalem rezygnowało ze swojego występu. Podobnie odstąpiono od zaplanowanego występu artystycznego w parku miejskim, na rzecz programu pokazanego w sali gimnastycznej. Montaż słowno-muzyczny ukazujący postać Patrona na tle epoki, w której żył, zaprezentowało koło recytatorskie wraz z zespołem muzycznym. Na zakończenie oklaskiwano występ Zespołu Ludowego z Rzeczycy.
Pokaz gimnastyczny naszych dziewcząt, niezaprezentowany w dniu uroczystości, pokazano 9 czerwca 1966 r. w lesie rawskim dla społeczeństwa całego powiatu.
Pierwsza studniówka
1967 rok
Pierwsza studniówka przygotowana była głównie przez komitet organizacyjny w składzie: wychowawcy klas – Antonina Łabudź, Maria Kopka, Maria Warzyńska oraz uczennice Zofia Bazylak, kl. V a, Maria Wasiak V b, Irena Reszka V c. Nad wszelkimi pracami czuwali rodzice uczniów. O całokształt uroczystości dbał dyrektor Szkoły.
Bal rozpoczął się polonezem Ogińskiego. Prowadził go dyrektor Władysław Krzesak z uczennicą Krystyną Strach. W drugiej parze szła żona dyrektora – Władysława Krzesak ze Stanisławem Zawadzkim. Choreografię tańca opracowała Danuta Musur.
Po widowiskowym tańcu, dyrektor Władysław Krzesak w swoim wystąpieniu radził, jak postępować w oczekiwaniu na maturę i po uzyskaniu świadectwa dojrzałości.
W imieniu młodzieży Zofia Bazylak podziękowała gronu pedagogicznemu za pięcioletni trud kształcenia i wychowania.
Pierwsza matura
20.05.1967 rok
20 maja 1967 roku po raz pierwszy w historii Szkoły 85 uczniów zasiadło przy stolikach do egzaminu dojrzałości.
Uroczystość ustanowienia i używania sztandaru
20.12.1978 rok
ŚLUBUJĘ UROCZYŚCIE, ŻE BĘDĘ OTACZAŁ GŁĘBOKIM SZACUNKIEM SZTANDAR
LICEUM EKONOMICZNEGO IM. WŁADYSŁAWA KOWALSKIEGO W BIAŁEJ RAWSKIEJ
ŚLUBUJEMY!
Uroczystość ustanowienia i używania sztandaru, prowadzona przez przewodniczącą Samorządu Szkolnego Mariolę Makowską, rozpoczęła się o godzinie 11.00 odśpiewaniem hymnu i przywitaniem zaproszonych gości. Dokonał tego gospodarz spotkania Wacław Góral, wyrażając jednocześnie zadowolenie z przybycia na uroczystość dużego grona dostojnych gości. Dodał, że uroczystość otrzymania sztandaru stała się czynnikiem aktywizującym społeczność szkolną: młodzież, nauczycieli, pracowników administracji i rodziców. Wyzwoliła wiele ciekawych inicjatyw, zmobilizowała do wykonania wielu prac na rzecz środowiska szkolnego a przede wszystkim wykazała pełną integrację nauczycieli i uczniów. Następnie Kurator Oświaty i Wychowania Eugeniusz Brysiak odczytał decyzję wojewody skierniewickiego o ustanowieniu i używaniu sztandaru przez Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Białej Rawskiej. Z kolei przewodniczący Miejsko-Gminnej Rady Narodowej w Białej Rawskiej odczytał akt nadania Szkole sztandaru. Po uroczystych odczytach grupa absolwentów – fundatorów sztandaru – przekazała go dyrektorowi Szkoły. Przedstawicielka fundatorów, Jadwiga Redlicka, wręczając dyrektorowi sztandar powiedziała, że jest on dowodem uznania i serdecznej więzi absolwentów ze Szkołą. Wyraziła przekonanie, że Rada Pedagogiczna i młodzież nie będą szczędzić wysiłku w dalszej pracy nad kształtowaniem dobrego imienia Szkoły.
Otrzymany od absolwentów sztandar dyrektor Szkoły przekazał następnie przedstawicielom uczniów mówiąc, że przekazując sztandar Szkoły – symbol jej honoru
i godności, symbol więzi łączącej absolwentów i obecnych uczniów prosi, by młodzież w codziennej pracy umacniała autorytet Szkoły w środowisku.
Uczniowie, dziękując za sztandar, złożyli przysięgę, że będą go zawsze strzec i szanować.
W atmosferze ciszy dokonano prezentacji sztandaru. Pierwszy poczet tworzyli: Bożena Prus, Teresa Kuroń, Kazimierz Wojtczak.
Następnie rozpoczął się ceremoniał ślubowania uczniów. W ich imieniu głos zabrała Lidia Gotlib podkreślając, że złożone ślubowanie, obok odpowiedzialności, jaką nakłada na uczniów, ma im przypominać, że są członkami społeczności szkolnej a ich zadaniem jest przede wszystkim dbać o dobre imię Szkoły. Z kolei, przewodnicząca Samorządu dała komendę: do ślubowania. Dyrektor Szkoły odczytał treść roty, a uczniowie chóralnie odpowiadali: Ślubujemy!
Po ceremoniale ślubowania głos zabrał dyrektor Szkoły. W swoim przemówieniu podkreślił, że ufundowanie sztandaru przez absolwentów jest owocem szesnastoletniej pracy wychowawczej grona nauczycielskiego, organizacji młodzieżowych oraz sprzymierzeńców i przyjaciół Szkoły. Próbując dokonać oceny szesnastu lat jej istnienia dyrektor powiedział, że były to lata twórczej pracy, systematycznego doskonalenia stylu nauczania i wychowania oraz ciągłego wzbogacania jej bazy dydaktycznej.
W ciągu tych lat powiększyło się grono przyjaciół i sojuszników Szkoły. Słowa szczególnego uznania dyrektor skierował pod adresem Komitetu Rodzicielskiego. Podziękował głównie Janowi Dudkowi, Damianowi Wróblewskiemu, Henrykowi Chojeckiemu, Eugeniuszowi Furykowi, Henrykowi Nowaczyńskiemu, Tadeuszowi Kopce, Janowi Kartusowi, Stefanowi Wojciechowskiemu podkreślając, że swoją postawą i oddaniem Szkole zdołali skupić większość rodziców wokół trudnych problemów wychowania i nauczania. Podkreślił ich wkład w takie prace, jak budowa internatu, łącznika, boisk sportowych i zagospodarowania terenu przyszkolnego.
Dyrektor z dumą mówił, że Szkoła z roku na rok uzyskuje lepsze wyniki nauczania, czego wyrazem jest m.in. fakt, że około 15% absolwentów posiada wyższe wykształcenie lub aktualnie studiuje. Wielu z nich zajmuje odpowiedzialne stanowiska, stając się chlubą Szkoły. Wychowankowie są chętnie zatrudniani przez wszystkie zakłady pracy, jako wartościowi i wysoko cenieni pracownicy.
Zaczynając od podstaw, przez szesnaście lat istnienia, Szkoła pozyskała wysokokwalifikowaną kadrę pedagogów, wykształciła ponad 700 ekonomistów, zorganizowała bazę dydaktyczną na dobrym poziomie i dopracowała się miana szkoły środowiskowej.
Po wystąpieniu dyrektora głos zabrał Eugeniusz Brysiak – Kurator Oświaty i Wychowania w Skierniewicach, gratulując Szkole sztandaru i życząc uczniom, by ich codzienna praca przynosiła wiele sukcesów.
Zwieńczeniem części oficjalnej było zwiedzenie Izby Pamięci i Tradycji Szkoły oraz obejrzenie programu artystycznego.
Po uroczystym obiedzie odbyło się jeszcze spotkanie absolwentów i grona pedagogicznego z lokalnymi władzami.
Sztandar został wykonany w zakładzie Zofii i Henryka Kledzików w Poznaniu.
25 lat istnienia Szkoły
20.12.1987 rok
SZKOŁA EKONOMISTRÓW to tytuł artykułu, który ukazał się w lokalnej prasie z okazji jubileuszu naszej Szkoły. Napisano w nim:
Szkoła ekonomistów istnieje w Białej Rawskiej i kształci kadry ekonomiczne już od ćwierć wieku. Początkowo było to technikum, a później liceum ekonomiczne. Dziś jest placówką wielce zasłużoną dla regionu rawskiego oraz województw, na styku których leży: skierniewickiego, piotrkowskiego i radomskiego. W jej murach zdobyło wykształcenie ok. 1,5 tysiąca młodzieży. Wielu absolwentów szkoły zajmuje dziś wysokie stanowiska i funkcje w administracji, przemyśle handlowym oraz organizacjach politycznych i wojsku.
W początkowym okresie wielki wpływ na ukształtowanie oblicza szkoły miał jej dyrektor – Władysław Krzesak oraz nauczyciele: Maria Warzyńska, Maria Kopkowa, Julia Łazarz, Janusz Kopka i Wacław Góral. Ostatni z nauczycieli administrował szkołą jako kolejny jej dyrektor w latach 1973-1986.
Dziś najdłuższym, już ponad dwudziestoletnim stażem pracy w placówce przemianowanej z czasem na Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Białej Rawskiej mogą poszczycić się: Zofia Krzesak, Zbyszko Maliszewski i obecny dyrektor – Edward Leszek Niezabitowski. Narodziny szkoły pamięta również dobrze Janina Rybak – pracownik administracji.
25-letnim dorobkiem bialsko-rawskiej placówki są nie tylko wysokie kwalifikacje absolwentów, fachowców od ekonomiki, organizacji i rachunkowości przedsiębiorstw przemysłowych i rolnych, specjalistów z dziedziny finansów, ale i zadbane pracownie, solidne zaplecze sportowe, wygodny internat dla dziewcząt, bogaty dorobek kulturalny. Bo trzeba wiedzieć także, że szkoła nigdy nie zamierzała wystarczać samej sobie, lecz zaznaczała swoją obecność w środowisku licznymi imprezami i inicjatywami kulturalnymi. Okazją do kolejnych przedsięwzięć jest obchodzony w tym roku jubileusz.
W Szkole, poza akademią, nie było innych uroczystości z tej okazji.
Zjazd Absolwentów pierwszego rocznika
15.06.2002 rok
Po 35 latach od ostatniego dzwonka, w murach Technikum Ekonomicznego w Białej Rawskiej spotkali się ponownie absolwenci pierwszego rocznika z naboru w roku 1962. Jeden z organizatorów spotkania, Stanisław Zawadzki, powiedział wówczas: (…) Belfrowie oraz ich sztubacy zjechali ze wszystkich stron kraju, aby wspominać ze łzami w oczach tamte lata, wspaniałej szkolnej przygody. Panowie – dziś z ważnymi tytułami, wyraźnie rysującymi się brzuszkami i często z wysokimi czołami. Panie –
o mocno przesrebrzonych nitkach włosów i twarzach, na których życie wypisało prawdę o doli ludzkiej na ziemi. Mam nadzieję, że w tym dniu, a może i późno w noc, wszyscy z nas zapomną o swoich tytułach, ważnych stanowiskach i latach, co minęły. Zapomną o troskach i kłopotach dojrzałego życia. Wrócą do tamtych czasów, do żartów i psot robionych sobie nawzajem lub nauczycielom, do rodzących się sympatii, przyjaźni, a może również do pierwszych, nieśmiałych oznak głębszego uczucia. Przypomną sobie chwile radosne i smutne, będą znowu jedną wielką rodziną, serdeczną i rozbrykaną, szczęśliwą wspomnieniami młodości.
Na spotkanie, oprócz absolwentów, przybyli także ich wychowawcy i nauczyciele. Także Ci, którzy byli już na emeryturze. Goszczono więc m.in. Antoninę Łabudź, Marię i Janusza Kopków, Wacława i Marię Góralów oraz Bohdana Spychałę. Podczas spotkania wspominano także nauczycieli już nieżyjących: Władysława Krzesaka, Marię Warzyńską, Irenę Gątarek, Danutę Musur, Zygmunta Nerlewskiego, Zbigniewa Maliszewskiego oraz zmarłych absolwentów z pierwszego rocznika: Genowefę Gradek, Elżbietę Kozerę, Zygmunta Jędrzejczaka, Halinę Kowalską i Halinę Lesiak.
W trakcie spotkania – oprócz ogólnych podziękowań i wspomnień – był także czas na lekcje wychowawcze ze swoimi wychowawcami w klasach lekcyjnych, wspólny obiad i złożenie kwiatów na grobach nauczycieli a potem długie rozmowy.
40 lat istnienia Szkoły
06.2003 rok
Z okazji 40 lat istnienia Szkoły dyrekcja i Komitet Rodzicielski zorganizowali dużą środowiskową uroczystość. Nie brakowało gości zaproszonych z Kuratorium Oświaty w Skierniewicach i Starostwa Powiatowego w Rawie Mazowieckiej. Byli przedstawiciele miejscowych władz i parafii. Byli dyrektorzy minionych kadencji, emerytowani nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. Nade wszystko licznie przybyli absolwenci Szkoły.
Po wystąpieniach przypominających długą już historię Szkoły, zebrani obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów. Echa radości ze spotkania po latach wypełniły boisko i budynek Szkoły.
Uroczystość 50-lecia istnienia Szkoły i nadanie Szkole imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
12.10.2012 rok
Tego dnia nasza szkoła otwarta była dla wielu osób. Obecni byli nie tylko uczniowie i grono nauczycielskie, ale także zaproszeni goście: przedstawiciele władz oświatowych, rodzice uczniów oraz absolwenci szkoły.
Jednocześnie w tym dniu odbyła się uroczystość na zawsze wpisana w historię Szkoły – nadanie szkole imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Nadanie Szkole imienia poprzedził przede wszystkim sam wybór patrona, spośród trzech osób, które zostały zaproponowane przez młodzież, rodziców i nauczycieli. Wybrano Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Akt nadania imienia odczytała Maria Charążka – przewodnicząca Rady Powiatu Rawskiego.
Wraz z wybraniem Patrona szkoła zmieniła sztandar. Obecny sztandar ma kształt prostokąta o wy-miarach 100 cm x 110 cm. Obszyty jest złotymi frędzlami, z wyjątkiem boku przylegającego do drzewca. Tło awersu jest koloru zielonego. Na tym tle umieszczony jest portret Patrona Szkoły. Wokół portretu widnieje napis, zawierający nazwę szkoły: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Białej Rawskiej im. K. K. Baczyńskiego. Litery mają barwę złota. Złoto jest symbolem najwyższych wartości, chwały oraz wiedzy. W lewym górnym rogu znajduje się herb Białej Rawskiej, przypominający o przynależności gminnej. Natomiast w prawym górnym rogu znajduje się herb powiatu rawskiego. Na tle czerwieni rewersu znajduje się godło państwowe. Orzeł Biały jest wykonany haftem w kolorze srebrnym. Jego głowę zwróconą w prawo zdobi złota korona. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Pod wizerunkiem orła znajdują się słowa w złotym kolorze: prawda, dobro, piękno. Słowa te symbolizują dążenie do doskonałości. Gwoździe w drzewce sztandaru wbijali jego fundatorzy: absolwenci szkoły, uczniowie, rodzice oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych ze Szkołą instytucji.
Z tej okazji powstał nawet hymn szkoły. Słowa hymnu napisane zostały przez byłego pracownika Szkoły ks. Kamila Goca a muzykę skomponował kolega księdza Kamila.
Ponadto zaproszeni goście mieli możliwość złożenia wpisów do księgi pamiątkowej. Na tę okoliczność przygotowano także monografię szkoły.